عضویت ۷.۵ میلیون دانش آموز در «شاد»؛ اینترنت این شبکه اجتماعی رایگان می‌شود

با شیوع ویروس کرونا در کشورمان، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند که این موضوع باعث شد آموزش و پرورش به دنبال راهی برای ایجاد ارتباط میان دانش آموزان و معلمان شود. نتیجه این تلاش‌ها، راه اندازی شبکه اجتماعی «شاد» بود که به تازگی اعلام شده ۷.۵ میلیون دانش آموز در آن عضویت دارند و همچنین در روزهای آینده اینترنت در فضای این شبکه برای همه دانش آموزان و معلمان رایگان می‌شود.

براساس گزارش مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش، تا روز شنبه، ۳۰ فروردین ۹ میلیون و ۱۲۸ هزار بار شبکه آموزش دانش‌آموزی نصب‌ شده که از این تعداد، ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز، ۴۶۰ هزار معلم و ۹۳ هزار مدیر، وارد شبکه شاد شده‌اند و بیش از ۱ میلیون ۷۳۶ هزار کلاس درس در شبکه آموزشی دانش آموزان ایجاد شده. تا به این تاریخ، ۱۰.۲ میلیون فایل و ۲۵۱ میلیون پیام در این شبکه مبادله شده است.

«مهدی شرفی»، سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات آموزش پرورش، با اعلام این موضوع که این شبکه اجتماعی یک هفته پس از آغاز کار از نظر آمار کاربران، تبدیل به اولین شبکه داخلی مورد استفاده شد، گفت:

«ما در پی راهکاری بودیم تا در ایام تعطیلی مدارس، اتصال میان معلم و دانش‌آموز حفظ شود و تکالیف از آن طریق به دانش‌آموزان داده شود. اگر چه معلمان ما خودجوش شروع به آموزش از طریق فضای مجازی کردند اما با توجه به اینکه نیاز بود محتوای درسی به طور کامل و تحت نظارت مدرسه و معلم به دانش‌آموزان منتقل شود، نیاز به فضایی داشتیم تا همه دانش‌آموزان در آن عضو شوند و استفاده کنند که در نهایت به اپلیکیشن شاد رسیدیم که اختصاصی آموزش و پرورش است.»

شرفی به این موضوع اشاره کرده که نسخه تحت وب و مخصوص سیستم عامل iOS این اپلیکیشن منتشر شده و تا به امروز ۹.۵ میلیون نفر در آن عضو شده‌اند که از میان، ۷.۵ میلیون نفر آن‌ها دانش‌آموز هستند. یکی از موارد مهم در زمان استفاده از این شبکه شاد، میزان مصرف اینترنت است. سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات آموزش پرورش عنوان کرده که با رایگان شدن اینترنت در این شبکه، معلمان و دانش آموزان نگرانی برای حجم و هزینه اینترنت خود نخواهد داشت. شرفی افزود:

«هم اکنون در حال پیگیری این موضوع هستیم که تا چند روز آینده استفاده از اینترنت در فضای شبکه شاد برای همه دانش آموزان و معلمان رایگان شود. هر چند آموزش و پرورش با همکاری وزارت ارتباطات اینترنت رایگان برای استفاده معلمان در آموزش مجازی در نظر گرفت، اما با توجه به اینکه اینترنت رایگان براساس کد ملی معلمان اختصاص داده می‌شد، ممکن است افرادی که خط موبایل آنها به نام شخص دیگری است، از این خدمات بهره‌مند نشده باشند.»

او تاکید کرده است که با دستور ستاد ملی کرونا، قرار است اینترنت مورد استفاده رایگان باشد که زیرساخت‌های این کار باید فراهم شود.