fiber-optic

اینترنت به عنوان یکی از نیازهای اولیه بشر در قرن حاضر شناخته می‌شود و شهروندان بسیاری از کشورها هیچ مشکلی بابت دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار ندارند. پایداری و سرعت اما همیشگی نیست و همزمان با دورکاری بخش اعظمی از جمعیت جهان، فشار بر زیرساخت‌ها بیشتر هم شده است. در این بین اما شورای FTTH اروپا اعلام می‌کند اکنون نیمی از جمعیت قاره سبز به اینترنت پرسرعت فیبر نوری مجهز شده‌اند.

بر اساس آماری که شورای FTTH اروپا (Fiber To The Home) منتشر کرده، هم اکنون ۱۷۲ میلیون خانواده در سراسر اتحادیه اروپا به اینترنت پرسرعت فیبر نوری دسترسی دارند. ۱۲ میلیون خانواده تنها در بازه سپتامبر ۲۰۱۸ الی سپتامبر ۲۰۱۹ به این شبکه دسترسی پیدا کرده‌اند که آمار کلی را به عدد شگفت‌انگیز ۴۹.۹ درصد از ساکنین اروپا می‌رساند.

FTTP-Europe

فیتوری، مدیر اجرایی شورای FTTH اروپا می‌گوید: «زیرساخت‌های پایدار و فراگیر هیچ گاه به این اندازه در ارتباط خانواده‌ها با یکدیگر و دورکاری کارمندان، حیاتی به شمار نمی‌رفتند. اینترنت پهن‌باند پرسرعت نه تنها در دوره‌های بحرانی بسیار حیاتی است، بلکه برای رشد و گذر از دوران ناپایدار اقتصادی پس از آن نیز بسیار اهمیت دارد.»

فیتوری در ادامه از اهمیت اینترنت فیبر نوری می‌گوید و آن را یکی از «سیاست‌های ضروری» بر می‌شمارد. او عقیده دارد باید به سرعت کاغذبازی‌های اداری و دیگر موانع سر راه را برداشت و به کمک دولت‌ها و قانون‌گذاری‌ها به ارائه اینترنت فیبر نوری به نیمی دیگر از ساکنین قاره سبز پرداخت. به صورت جزئی اگر بخواهیم به اعداد نگاه کنیم، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا بیشترین تعداد افزایش مشترکین را داشته‌اند و بریتانیا با نرخ رشد ۵۰.۸ درصدی بیشترین سرعت رشد را داشته است.

این در حالی است که فشار بر اینترنت در دوران کرونا افزایش داشته و بسیاری از کشورها با کاهش سرعت مواجه شده‌اند. این قضیه در رابطه با اینترنت کشور ما نیز صدق می‌کند و با وجود پایین بودن سرعت کلی آن در قیاس با باقی کشورها (رتبه ۱۵۳ جهان)، شاهد کاهش آن نیز بوده‌ایم.

iran-internet

اینترنت موبایل بیشتر از ۶۶ میلیون کاربر در ایران دارد. تعداد ارتباط‌های ثابت اینترنت هم به بیشتر از ۸.۶ میلیون می‌رسد که بخش بسیار عمده آن‌ها ارتباط ADSL است. در این میان سایت رگولاتوری سهم فناوری FTTx را صفر درصد بیان کرده است. این آمار متعلق به آذر ۱۳۹۸ است.

البته این گزارش شامل حال اینترنت فیبر نوری نمی‌شود، زیرا بر اساس گزارش رگولاتوری کشورمان تا آذر ۹۸، تعداد مشترکین اینترنت فیبر نوری در کشور «صفر» بوده است. البته وزیر ارتباطات وعده افزایش ۴ برابری سرعت اینترنت خانگی را به شهروندان داده و به نظر می‌رسد خود شخصا مسئولیت نظارت بر روند ارائه آن را بر عهده گرفته است. در هر صورت می‌توان امیدوار بود با ارائه VDSL و دسترسی شهروندان به اینترنت پرسرعت، تنها بخشی از مشکلات کاربران ایرانی برطرف شود.